Technologia komputerowa w naszym życiu

Od momentu, gdy komputery stały się ogólnodostępne w naszym życiu minęło niewiele czasu. Jednak technologia ta tak bardzo się rozwinęła, że dziś znajduje ona zastosowanie w większości urządzeń używanych przez nas codziennie. More »

Nowości w Google Street View

Wszyscy wiemy, że firma Google udostępnia nam mapy całego świata. Oprócz zwykłych map, mamy tam możliwość przeglądania miast w rzeczywistych kolorach i kształtach. Jednak od kilku lat wprowadzono jeszcze jedną innowację: Google Street View. Aplikacja ta umożliwia przeglądanie miast i obszarów w trójwymiarze w charakterze osoby poruszającej sie po drogach tych miejsc. More »

Co robić gdy zalejemy nasz sprzęt ...

Co robić gdy zalejemy nasz sprzęt elektroniczny (komputery, laptopy, ipady itp.). No właśnie jest to bardzo trudne pytanie. Niejednokrotnie spotykamy się z tego typu problemem. Jednak najpierw skupmy się co można zrobić jeśli zostanie zalany powiedzmy laptop. More »

 
POST single

Komputer osobisty

W większości domów znajduje się komputer, który kupiony kilka lat temu, dziś jest już wypierany przez nowoczesną konkurencję. Dzisiaj już nie musimy posiadać całego biurka, przy którym będziemy tylko korzystać z komputera, gdyż większość miejsca na nim zajmowała klawiatura, myszka, monitor, proste głośniczki i jednostka centralna. Era laptopów i tabletów skutecznie wypiera stacjonarne komputery. Cofnijmy się jednak wstecz i przypomnijmy sobie erę komputerów stacjonarnych.

Swoje początki, dzisiejsze PC-ty miały w drugiej połowie XIX wieku. Wówczas to firma IBM stworzyła pierwszy komputer osobisty. Posiadał on prosty arkusz kalkulacyjny i edytor tekstowy. Zgodnie z przypuszczeniami pomagał on w prostych pracach biurowych. Ważnym krokiem, który pozwolił komputerom zrewolucjonizować rynek elektroniczny, było opracowanie edytora graficznego. Można było zobaczyć na ekranie monitora efekty wykonywanych za pomocą myszki prac. Owocem tego rozwiązania był komputer firmy Apple o nazwie Macintosh, legendarny po dziś dzień i uważany za pierwowzór dzisiejszych komputerów stacjonarnych.

Oto urządzenia wchodzące w skład komputera stacjonarnego:

JEDNOSTKA CENTRALNA

Najważniejsza część komputera. Miejsce, w którym dokonywane są wszystkie obliczenia i gdzie zapisywane i przechowywane są dane. Posiada swoje podzespoły, którymi najczęściej są:

 • procesor;
 • dysk twardy;
 • pamięć operacyjna;
 • napęd CD/DVD/BlueRay;
 • karta graficzna;
 • płyta główna.

Jest to „centrum dowodzenia” całego komputera. Do jednostki centralnej podłączane są inne urządzenia, potrzebne do korzystania z komputera.

MONITOR

Jest pośrednikiem pomiędzy jednostką centralną, a człowiekiem. Umożliwia wyświetlanie obrazu, przekonwertowanego z kodu binarnego na tryb barw. Monitor wyświetla daną barwę dzięki pikselom, czyli małym kwadratom, których miliony tworzą gotowy obraz. Monitor i jednostka centralna to główne składniki komputera stacjonarnego.

KLAWIATURA I MYSZ

Peryferia, które umożliwiają sterowanie komputerem. Za ich pomocą możemy nadawać komendy jednostce centralnej.

Widzimy zatem jak skomplikowanym urządzeniem jest komputer. Ten bardzo młody wynalazek, w ekspresowym tempie zrewolucjonizował światowe społeczeństwo.

2 Responses to Komputer osobisty

 1. Ciapciak pisze:

  Komputer osobisty w takiej postaci to chyba już przeżytek. Obecnie fajniej się pracuje na smartfonach. Może gorzej troszke na tabletach. Ale po co mi taki pustak, lepszy lape czy cuś

  • Franek pisze:

   Ale piszesz dyrdymoły. Może i smarty są mniejsze poręczniejsze i maż je zawsze przy sobie. Jednak nic nie pokona dobrego wysłuzonego (oczywiście w nowej odsłonie) komputera PC. To własnie na nim masz najmocniejszy sprzet za przyzwoita kaske. Natomiast klapki to sie nie umywają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *