Technologia komputerowa w naszym życiu

Od momentu, gdy komputery stały się ogólnodostępne w naszym życiu minęło niewiele czasu. Jednak technologia ta tak bardzo się rozwinęła, że dziś znajduje ona zastosowanie w większości urządzeń używanych przez nas codziennie. More »

Nowości w Google Street View

Wszyscy wiemy, że firma Google udostępnia nam mapy całego świata. Oprócz zwykłych map, mamy tam możliwość przeglądania miast w rzeczywistych kolorach i kształtach. Jednak od kilku lat wprowadzono jeszcze jedną innowację: Google Street View. Aplikacja ta umożliwia przeglądanie miast i obszarów w trójwymiarze w charakterze osoby poruszającej sie po drogach tych miejsc. More »

Co robić gdy zalejemy nasz sprzęt ...

Co robić gdy zalejemy nasz sprzęt elektroniczny (komputery, laptopy, ipady itp.). No właśnie jest to bardzo trudne pytanie. Niejednokrotnie spotykamy się z tego typu problemem. Jednak najpierw skupmy się co można zrobić jeśli zostanie zalany powiedzmy laptop. More »

 
POST single

Zarządzanie i personalizacja dokumentów

Zarządzanie dokumentami oraz personalizacja dokumentów to dwa tematy ściśle powiązane z z dokumentacją w formie papierowej a także elektronicznej. Z zarządzaniem dokumentacją kojarzą się na ogół takie czynności jak np. klasyfikowanie czy też archiwizowanie. Personalizacja dokumentów to trochę odchodzący temat od zarządzania dokumentacją. Personalizacja dokumentów koncentruje się raczej wokół właścicieli poszczególnych dokumentów. Korzystając z ksera w celu skserowania dowodu lub wykonując ksero któregokolwiek dowodu ulegamy personalizacji naszych danych. Owe dwa tematy  przedstawimy w sposób takiż, żeby każdy zrozumiał ich funkcje oraz działanie.


1. Zarządzanie dokumentami – z informatycznego punktu widzenia administracja dokumentami na komputerze to nic innego jak ich kategoryzowanie, dopasowywanie oraz gromadzenie. Wszelkimi dokumentami w formie cyfrowej zarządza się dużo łatwiej aniżeli tymi w wersji papierowej. Istnieją również przeróżne programy wspomagające poszczególne operacje a także repozytoria online, w jakich w dowolnym momencie można ulokować nasze pliki. Jeśli chodzi o dokumenty w formie papierowej widzimy nieco inne funkcje.

Żeby poprawnie zarządzać dokumentami w tej formie musimy posiadać wyznaczone do tego miejsce oraz ludzi, którzy będą się nimi zajmować. Jeszcze częściej instytucje rezygnują z dokumentacji papierowej na korzyść wersji elektronicznej, bowiem założenia IT w dużej mierze dostosowują ich komfort pracy. Dokumentacja w wersji elektronicznej jest dodatkowo bardziej bezpieczna na dwóch komputerach niźli materiały umieszczone w kilkunastu archiwach. Zarządzanie dokumentacją to proces niezwykle wielowątkowy jak wspomnieliśmy już o tym na początku. W jego skład wchodzą:  segregowanie, składowanie oraz nieraz analizowanie pojedynczych dokumentów. Założenie te jest coraz systematyczniej udzielane przez zewnętrzne organizacje wyspecjalizowane w dziedzinie rozwiązań informatycznych.

2. Personalizacja dokumentów – ciężko jest wskazać na to dokładnie co jest charakterystycznego w tym procesie. Co do jednego nie ma wątpliwości – personalizacja dokumentów to proces, w jakim musiał brać udział lub będzie uczestniczył każdy człowiek. Przenoszenie danych personalnych na pismo w wersji cyfrowej również może być określone jako personalizacja dokumentu. Aczkolwiek proces ów zauważa się w czasie wyrabiania dowodów osobistych. Najczęściej personalizację dokumentów stosują instytucje urzędowe, chociaż coraz to regularniej zdarza się, że są to również instytucje prywatne. Personalizacja dokumentów jako osobna usługa jest już dostępna w necie, jakiej świadczeniem zajmują się różne firmy komputerowe bądź informatyczne.

Dwa procesy niezwykle ważne w terminologii dokumentów to personalizacja dokumentów a także zarządzanie nimi. Wątek administrowania jest nam do tej pory bardziej znany niźli wątek personalizacji dokumentów, choć ten innowacyjny system postępowania z dokumentacją coraz częściej uwidaczniany jest w życiu normalnego człowieka. Powinniśmy przyjrzeć się tym tematom z obydwu stron: w podobny sposób od strony informatycznej jak również administracyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *